Укерфелде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Укерфелде
Црква во Битиков
Црква во Битиков
Укерфелде is located in Германија
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Укермарк
Месна заед. Грамцов
Градоначалник Манфред Ендрунат
Основни податоци
Површина 45,93 км2
Надм. височина 78 м
Население 968 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 21 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UM
Пошт. бр. 17291
Повик. бр. 039858, 039861
Портал www.amtgramzow.de
Местоположба на во рамките на округот Укермарк
Карта
Координати 53°15′54″ N; 13°57′00″ E / 53.265° СГШ; 13.95° ИГД / 53.265; 13.95Координати: 53°15′54″ N; 13°57′00″ E / 53.265° СГШ; 13.95° ИГД / 53.265; 13.95

Укерфелде (германски: Uckerfelde) — општина во округот Укермарк, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)