Прејди на содржината

Шенкенберг (Бранденбург)

Координати: 53°22′1″N 13°57′0″E / 53.36694° СГШ; 13.95000° ИГД / 53.36694; 13.95000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шенкенберг (Бранденбург)
Црква во Шенкенберг
Црква во Шенкенберг
Црква во Шенкенберг
Шенкенберг (Бранденбург) во рамките на Германија
Шенкенберг (Бранденбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Укермарк
Месна заед. Брисов
Градоначалник Ханс-Лудвиг Милер
Основни податоци
Површина 30,04 км2
Надм. височина 43 м
Население 619 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 21 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UM
Пошт. бр. 17291
Повик. бр. 039851
Портал www.amt-bruessow.de
Местоположба на Шенкенберг (Бранденбург) во рамките на округот Укермарк
Карта
Карта
Координати 53°22′1″N 13°57′0″E / 53.36694° СГШ; 13.95000° ИГД / 53.36694; 13.95000

Шенкенберг (германски: Schenkenberg) — општина во округот Укермарк, во Бранденбург, Германија.

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)