Пренцлау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пренцлау
Средновековна градска порта и црквата Св. Богородица во Пренцлау
Средновековна градска порта и црквата Св. Богородица во Пренцлау
Средновековна градска порта и црквата Св. Богородица во Пренцлау
Грб на Пренцлау
Пренцлау во рамките на Германија
Пренцлау
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Укермарк
Градски единици 24
Градоначалник Хендрик Зомер
Основни податоци
Површина 142,18 км2
Надм. височина 30 м
Население 18.849 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 133 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UM
Пошт. бр. 17291
Повик. бр. 03984
Портал www.prenzlau.info
Местоположба на градот Пренцлау во рамките на округот Укермарк
Карта
Карта
Координати 53°19′N 13°52′E / 53.317° СГШ; 13.867° ИГД / 53.317; 13.867Координати: 53°19′N 13°52′E / 53.317° СГШ; 13.867° ИГД / 53.317; 13.867

Пренцлау (германски: Prenzlau; службено Пренцлов до 1817) — град и административно седиште на округот Укермарк, во сојузната покраина Бранденбург, Германија.

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Пренцлау има збратимен со:

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]