Прејди на содржината

Мешерин

Координати: 53°15′00″N 14°26′00″E / 53.25° СГШ; 14.4333° ИГД / 53.25; 14.4333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мешерин
Црква во Мешерин
Црква во Мешерин
Црква во Мешерин
Мешерин во рамките на Германија
Мешерин
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Укермарк
Месна заед. Гарц
Градоначалник Вилфрид Бургхарт
Основни податоци
Површина 30,96 км2
Надм. височина 4 м
Население 820 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UM
Пошт. бр. 16307
Повик. бр. 033332
Портал www.gartz.de
Местоположба на Мешерин во рамките на округот Укермарк
Карта
Карта
Координати 53°15′00″N 14°26′00″E / 53.25° СГШ; 14.4333° ИГД / 53.25; 14.4333

Мешерин (германски: Mescherin) — општина во округот Укермарк, во Бранденбург, Германија. Се наоѓа на западниот брег на реката Одра, која претставува граница со Полска од 1945.

Патен мост го поврзува Мешерин со полскиот град Грифино (Грајфенхаген) преку реката. Најблискиот град е Шчеќин (Штетин), околу 20 километри на север. Мешерин се наоѓа во северните делови на националниот парк Долна долина на Одра.

На 31 декември 2002, општините Нојрохлиц, Радеков и Розов биле припоени кон Мешерин. Во Розов, црквата од 13 век служи како заеднички германско-полски споменик за протерувањето на Германците во и по Втората светска војна и раселувањето на Полјаците од окупираните територии од Советскиот Сојуз во источните германски покраини, кои станале полски во 1945. Розов бил избран за граничен премин, како на сојузниот автопат Б2, така и на железничката линија Берлин-Шчеќин.

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)