Цихов

Координати: 53°11′00″N 14°02′00″E / 53.1833° СГШ; 14.0333° ИГД / 53.1833; 14.0333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Цихов
Црква во Цихов
Црква во Цихов
Црква во Цихов
Цихов во рамките на Германија
Цихов
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Укермарк
Месна заед. Грамцов
Градоначалник Мартин Ретке
Основни податоци
Површина 32,15 км2
Надм. височина 65 м
Население 554 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UM
Пошт. бр. 16306
Повик. бр. 039861
Портал www.amtgramzow.de
Местоположба на Цихов во рамките на округот Укермарк
Карта
Карта
Координати 53°11′00″N 14°02′00″E / 53.1833° СГШ; 14.0333° ИГД / 53.1833; 14.0333

Цихов (германски: Zichow) — општина во округот Укермарк, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)