Брисов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брисов
Црква во Брисов
Црква во Брисов
Брисов is located in Германија
Брисов
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Укермарк
Месна заед. Брисов
Градоначалник Гизела Миленхаген
Основни податоци
Површина 101,02 км2
Надм. височина 55 м
Население 1.804 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UM
Пошт. бр. 17326
Повик. бр. 039742
Портал www.amt-bruessow.de
Местоположба на градот Брисов во рамките на округот Укермарк
Карта
Координати 53°24′0″N 14°08′0″E / 53.40000° СГШ; 14.13333° ИГД / 53.40000; 14.13333Координати: 53°24′0″N 14°08′0″E / 53.40000° СГШ; 14.13333° ИГД / 53.40000; 14.13333

Брисов (германски: Brüssow) — град во округот Укермарк, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа 16 километри југоисточно од Пазевалк и 27 километри западно од Шчеќин. Градот е административно седиште на истоимената општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)