Бојценбургер Ланд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бојценбургер Ланд
Куќи во Бојценбургер Ланд
Куќи во Бојценбургер Ланд
Бојценбургер Ланд is located in Германија
Бојценбургер Ланд
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Укермарк
Градоначалник Бернхарт Ренгерт
Основни податоци
Површина 215,90 км2
Надм. височина 80 м
Население 3.112 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 14 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UM
Пошт. бр. 17268
Повик. бр. 039884, 039885, 039889
Портал www.gemeinde-boitzenburger-land.de
Местоположба на Бојценбургер Ланд во рамките на округот Укермарк
Карта
Координати 53°16′0″N 13°36′0″E / 53.26667° СГШ; 13.60000° ИГД / 53.26667; 13.60000Координати: 53°16′0″N 13°36′0″E / 53.26667° СГШ; 13.60000° ИГД / 53.26667; 13.60000

Бојценбургер Ланд (германски: Boitzenburger Land) — општина во округот Укермарк, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)