Прејди на содржината

Хоензелхов-Грос Пинов

Координати: 53°12′00″N 14°16′59″E / 53.2° СГШ; 14.283° ИГД / 53.2; 14.283
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хоензелхов-Грос Пинов
Хоензелхов-Грос Пинов во рамките на Германија
Хоензелхов-Грос Пинов
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Укермарк
Месна заед. Гарц
Градоначалник Андреа Белц (независен)
Основни податоци
Површина 41,10 км2
Надм. височина 45 м
Население 738 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UM
Пошт. бр. 16306
Повик. бр. 033331
Портал www.gartz.de
Местоположба на Хоензелхов-Грос Пинов во рамките на округот Укермарк
Карта
Карта
Координати 53°12′00″N 14°16′59″E / 53.2° СГШ; 14.283° ИГД / 53.2; 14.283

Хоензелхов-Грос Пинов (германски: Hohenselchow-Groß Pinnow) — општина во округот Укермарк, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)