Марк Ландин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марк Ландин
Училиште во Марк Ландин
Училиште во Марк Ландин
Училиште во Марк Ландин
Марк Ландин во рамките на Германија
Марк Ландин
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Укермарк
Месна заед. Одра-Велзе
Градоначалник Франц Прецел
Основни податоци
Површина 44,27 км2
Надм. височина 45 м
Население 962 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UM
Пошт. бр. 16278
Повик. бр. 033335, 033336
Портал www.amt-oder-welse.de
Местоположба на Марк Ландин во рамките на округот Укермарк
Карта
Карта
Координати 53°05′00″ N; 14°08′00″ E / 53.0833° СГШ; 14.1333° ИГД / 53.0833; 14.1333Координати: 53°05′00″ N; 14°08′00″ E / 53.0833° СГШ; 14.1333° ИГД / 53.0833; 14.1333

Марк Ландин (германски: Mark Landin) — општина во округот Укермарк, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)