Казеков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Казеков
Црква во Казеков
Црква во Казеков
Казеков во рамките на Германија
Казеков
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Укермарк
Месна заед. Гарц
Градоначалник Доната Опелт
Основни податоци
Површина 94,10 км2
Надм. височина 22 м
Население 1.870 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UM
Пошт. бр. 16306
Повик. бр. 033331
Портал www.gartz.de
Местоположба на Казеков во рамките на округот Укермарк
Карта
Координати 53°13′00″ N; 14°13′00″ E / 53.2167° СГШ; 14.2167° ИГД / 53.2167; 14.2167Координати: 53°13′00″ N; 14°13′00″ E / 53.2167° СГШ; 14.2167° ИГД / 53.2167; 14.2167

Казеков (германски: Casekow) — општина во округот Укермарк, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)