Лихен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лихен
Црква Св. Јован
Црква Св. Јован
Грб на Лихен
Лихен is located in Германија
Лихен
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Укермарк
Градски единици 4
Градоначалник Свен Клемцков (Linkspartei)
Основни податоци
Површина 110,51 км2
Надм. височина 60 м
Население 3.154 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UM
Пошт. бр. 17279
Повик. бр. 039888
Портал www.lychen.de
Местоположба на градот Лихен во рамките на округот Укермарк
Карта
Координати 53°12′12″ N; 13°19′11″ E / 53.2032° СГШ; 13.3196° ИГД / 53.2032; 13.3196Координати: 53°12′12″ N; 13°19′11″ E / 53.2032° СГШ; 13.3196° ИГД / 53.2032; 13.3196

Лихен (германски: Lychen, германски: Licheń) — град во округот Укермарк, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа 24 километри југоисточно од Нојштрелиц и 12 километри источно од Фирстенберг/Хафел.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)