Прејди на содржината

Фирстенберг/Хафел

Координати: 53°11′7″N 13°08′44″E / 53.18528° СГШ; 13.14556° ИГД / 53.18528; 13.14556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фирстенберг
Црква во Блуменов
Црква во Блуменов
Црква во Блуменов
Грб на Фирстенберг
Фирстенберг/Хафел во рамките на Германија
Фирстенберг/Хафел
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Хафел
Градски единици 10
Градоначалник Роберт Филип (независен)
Основни податоци
Површина 212,61 км2
Надм. височина 53 м
Население 5.782 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OHV
Пошт. бр. 16798
Повик. бр. 033093
Портал www.fuerstenberg-havel.de
Местоположба на градот Фирстенберг во рамките на округот Горен Хафел
Карта
Карта
Координати 53°11′7″N 13°08′44″E / 53.18528° СГШ; 13.14556° ИГД / 53.18528; 13.14556

Фирстенберг/Хафел или само Фирстенберг (германски: Fürstenberg) — град во округот Горен Хафел, во сојузната покраина Бранденбург, Германија.

До 1950, Фирстенберг бил дел од поранешното Големо Војводство Мекленбург-Штрелиц.

Географија[уреди | уреди извор]

Поток близу Торнов

Фирстенберг се наоѓа на реката Хафел, 21 километар јужно од Нојштрелиц и 75 километри северно од Берлин.

Градот се наоѓа во јужниот дел на Мекленбуршката Езерска Област и е опкружен од Реблинското, Баленското и Шветското Езеро. Реката Хафел се дели на неколку канали како тече низ градот, а на еден од нив има брана за пловните објекти. Првичната местоположба на градот била на остров помеѓу каналите.

Градски единици[уреди | уреди извор]

Фирстенберг се состои од 9 градски единици:

 • Алтимен
 • Барсдорф
 • Блуменов
 • Бредерајхе
 • Химелпфорт
 • Штајнферде
 • Торнов
 • Цоцен

Нацистичка Германија[уреди | уреди извор]

Во Фирстенберг се наоѓал концентрацискиот камп Равенсбрик, а на негово место сега се наоѓа споменик.

Советска воена база[уреди | уреди извор]

Преземен од советската армија во 1945, по Втората светска војна тие основала база за Втората тенковска армија на Советските сили во Германија. Во почетокот на 1959, три години пред Кубанската криза, базата била опремена со 6 јадрени ракети R-5 Pobeda.[2] Слични ракети биле поставени во Фогелзанг и Личен.[3] По повлекувањето на ракетите во септември 1959, базата повторно станала седиште на тенковската армија.

По повторното основање на покраините во ГДР во 1990, Фирстенберг повторно припаднал на покраината Бранденбург, а од 1993 станал дел од новосоздадениот округ Горен Хафел. Руската армија ги напуштила нивните поранешни бази во Источна Германија во 1994.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)
 2. http://wikimapia.org/8018296/F%C3%BCrstenberg-Soviet-Nuclear-Missile-Base-Nuclear-Storage-Bunkers
 3. http://wikimapia.org/10136992/Vogelsang-Soviet-Nuclear-Missile-Launch-Pads

Надворешни врски[уреди | уреди извор]