Миленбекер Ланд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Миленбекер Ланд
Железничка станица во Миленбекер Ланд
Железничка станица во Миленбекер Ланд
Грб на Миленбекер Ланд
Миленбекер Ланд во рамките на Германија
Миленбекер Ланд
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Хафел
Месни единици 4
Градоначалник Филипо Смалдино-Штатаус (СДП)
Основни податоци
Површина 52,35 км2
Надм. височина 50 м
Население 15.430 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 295 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OHV
Пошт. бр. 16567
Повик. бр. 033056
Портал www.muehlenbeckerland.de
Местоположба на Миленбекер Ланд во рамките на округот Горен Хафел
Карта
Координати 52°37′59″N 13°22′59″E / 52.63306° СГШ; 13.38306° ИГД / 52.63306; 13.38306Координати: 52°37′59″N 13°22′59″E / 52.63306° СГШ; 13.38306° ИГД / 52.63306; 13.38306

Миленбекер Ланд (германски: Mühlenbecker Land) — општина во округот Горен Хафел, во Бранденбург, Германија.

Историја[уреди | уреди извор]

Општината се граничела со поранешниот Западен Берлин и поради тоа во периодот 1961-1990 била одделена од него со Берлинскиот ѕид.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)