Оберкремер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Оберкремер
Црква во Фелефанц
Црква во Фелефанц
Грб на Оберкремер
Оберкремер is located in Германија
Оберкремер
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Хафел
Месни единици 7
Градоначалник Петер Лајс
Основни податоци
Површина 10,754 км2
Надм. височина 54 м
Население 11.833 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 1.100 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OHV
Пошт. бр. 16727
Повик. бр. 03304
Портал www.oberkraemer.de
Местоположба на Оберкремер во рамките на округот Горен Хафел
Карта
Координати 52°42′N 13°06′E / 52.700° СГШ; 13.100° ИГД / 52.700; 13.100Координати: 52°42′N 13°06′E / 52.700° СГШ; 13.100° ИГД / 52.700; 13.100

Оберкремер (германски: Oberkrämer) — општина во округот Горен Хафел, во сојузната покраина Бранденбург, Германија.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)