Штехлин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штехлин
Замок во Штехлин
Замок во Штехлин
Штехлин is located in Германија
Штехлин
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Хафел
Месна заед. Гранско Езеро и Општини
Месни единици 3
Градоначалник Волфганг Килблок (WG HVD)
Основни податоци
Површина 83,95 км2
Надм. височина 83 м
Население 1.185 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 14 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OHV
Пошт. бр. 16775
Повик. бр. 033082
Портал Општина Штехлин
Местоположба на Штехлин во рамките на округот Горен Хафел
Карта
Координати 53°06′N 13°02′E / 53.100° СГШ; 13.033° ИГД / 53.100; 13.033Координати: 53°06′N 13°02′E / 53.100° СГШ; 13.033° ИГД / 53.100; 13.033

Штехлин (германски: Stechlin) — општина во округот Горен Хафел, во Бранденбург, Германија.

Штехлин се наоѓа близу северната граница на Бранденбург, на почетокот на Мекленбуршката Езерска Област. Се наоѓа во Природниот парк Штехлин-Рупинер Ланд, опкружен од Шумата Менцер и има многу езера во негова близина. Најпознатото е Езерото Штехлин (Stechlinsee), кое е заштитено.

Штехлин е поделен на 3 општински единици:

  • Долгов со Шулценхоф и Гилденхоф
  • Нојглобзов со Дагов
  • Менц со Нојрофен

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)