Фелтен

Координати: 52°41′N 13°11′E / 52.683° СГШ; 13.183° ИГД / 52.683; 13.183
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фелтен
Црква во Фелтен
Црква во Фелтен
Црква во Фелтен
Грб на Фелтен
Фелтен во рамките на Германија
Фелтен
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Хафел
Градоначалник Инес Хибнер (СДП)
Основни податоци
Површина 23,39 км2
Надм. височина 33 м
Население 12.296 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 526 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OHV
Пошт. бр. 16727
Повик. бр. 03304
Портал www.Velten.de
Местоположба на градот Фелтен во рамките на округот Горен Хафел
Карта
Карта
Координати 52°41′N 13°11′E / 52.683° СГШ; 13.183° ИГД / 52.683; 13.183

Фелтен (германски: Velten) — град во округот Горен Хафел, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа 10 километри југозападно од Ораниенбург и 24 километри северозападно од Берлин.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]