Либенвалде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Либенвалде
Црква во Кројцбрух
Црква во Кројцбрух
Грб на Либенвалде
Либенвалде is located in Германија
Либенвалде
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Хафел
Градски единици 6
Градоначалник Јерн Леман
Основни податоци
Површина 138,84 км2
Надм. височина 41 м
Население 4.368 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OHV
Пошт. бр. 16559
Повик. бр. 033054
Портал www.liebenwalde.de
Местоположба на градот Либенвалде во рамките на округот Горен Хафел
Карта
Координати 52°52′N 13°24′E / 52.867° СГШ; 13.400° ИГД / 52.867; 13.400Координати: 52°52′N 13°24′E / 52.867° СГШ; 13.400° ИГД / 52.867; 13.400

Либенвалде (германски: Liebenwalde) — град во округот Горен Хафел, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа 16 километри североисточно од Ораниенбург и 39 километри северно од Берлин.

Во 2003 градот бил проширен со селата Фрајенхаген, Хамер, Кројцбрух, Либентал и Нојхоланд.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)