Зоненберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зоненберг
Црква во Зоненберг
Црква во Зоненберг
Зоненберг is located in Германија
Зоненберг
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Хафел
Месна заед. Гранско Езеро и Општини
единици 5
Градоначалник Ралф Велер (ДХС)
Основни податоци
Површина 50,30 км2
Надм. височина 64 м
Население 845 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OHV
Пошт. бр. 16775
Повик. бр. 033082
Портал Општина Зоненберг
Местоположба на Зоненберг во рамките на округот Горен Хафел
Карта
Координати 53°01′8″N 13°05′19″E / 53.01889° СГШ; 13.08861° ИГД / 53.01889; 13.08861Координати: 53°01′8″N 13°05′19″E / 53.01889° СГШ; 13.08861° ИГД / 53.01889; 13.08861

Зоненберг (германски: Sonnenberg) — општина во округот Горен Хафел, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)