Легебрух

Од Википедија — слободната енциклопедија
Легебрух
Капела во Легебрух
Капела во Легебрух
Капела во Легебрух
Грб на Легебрух
Легебрух во рамките на Германија
Легебрух
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Хафел
Градоначалник Петер Милер (HGBV)
Основни податоци
Површина 6,44 км2
Надм. височина 33 м
Население 6.957 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 1.080 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OHV
Пошт. бр. 16767
Повик. бр. 03304
Портал www.leegebruch.de
Местоположба на Легебрух во рамките на округот Горен Хафел
Карта
Карта
Координати 52°43′N 13°12′E / 52.717° СГШ; 13.200° ИГД / 52.717; 13.200Координати: 52°43′N 13°12′E / 52.717° СГШ; 13.200° ИГД / 52.717; 13.200

Легебрух (германски: Leegebruch) — општина во округот Горен Хафел, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)