Цеденик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цеденик
Градско собрание
Градско собрание
Градско собрание
Грб на Цеденик
Цеденик во рамките на Германија
Цеденик
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Хафел
Градоначалник Арно Даленбург (СДП)
Основни податоци
Површина 221,52 км2
Надм. височина 50 м
Население 13.307 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OHV
Пошт. бр. 16792
Повик. бр. 03307
Портал www.zehdenick.de
Местоположба на градот Цеденик во рамките на округот Горен Хафел
Карта
Карта
Координати 52°59′N 13°20′E / 52.983° СГШ; 13.333° ИГД / 52.983; 13.333Координати: 52°59′N 13°20′E / 52.983° СГШ; 13.333° ИГД / 52.983; 13.333

Цеденик (германски: Zehdenick) е град во округот Горен Хафел, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа на реката Хафел, 26 километри југоисточно од Фирстенберг/Хафел и 51 километар северно од Берлин.

Градски единици[уреди | уреди извор]

Цеденик е составен од следниве единици:

 • Бадинген
 • Бергсдорф
 • Бургвал
 • Капе
 • Клајн-Муц
 • Кревелин
 • Куртшлаг
 • Маринтал
 • Милденберг
 • Нојхоф
 • Рибек
 • Фогелзанг
 • Везендорф
 • Цабелсдорф

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Цеденик е збратимен со:

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)