Гросволтерсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гросволтерсдорф
Куќа во Церников
Куќа во Церников
Куќа во Церников
Гросволтерсдорф во рамките на Германија
Гросволтерсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Хафел
Месна заед. Гранско Езеро и Општини
единици 3
Градоначалник Инго Утеш (BI Wolfsruh)
Основни податоци
Површина 52,27 км2
Надм. височина 68 м
Население 778 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 15 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OHV
Пошт. бр. 16775
Повик. бр. 033082
Портал Општина Гросволтерсдорф
Местоположба на Гросволтерсдорф во рамките на округот Горен Хафел
Карта
Карта
Координати 53°04′0″N 13°05′59″E / 53.06667° СГШ; 13.09972° ИГД / 53.06667; 13.09972Координати: 53°04′0″N 13°05′59″E / 53.06667° СГШ; 13.09972° ИГД / 53.06667; 13.09972

Гросволтерсдорф (германски: Großwoltersdorf) — општина во округот Горен Хафел, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)