Шенермарк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шенермарк
Црква во Шенермарк
Црква во Шенермарк
Шенермарк is located in Германија
Шенермарк
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Хафел
Месна заед. Гранско Езеро и Општини
Градоначалник Хајнц Шерер (BI Шенермарк)
Основни податоци
Површина 11,85 км2
Надм. височина 72 м
Население 451 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OHV
Пошт. бр. 16775
Повик. бр. 033082
Портал Општина Шенермарк
Местоположба на Шенермарк во рамките на округот Горен Хафел
Карта
Координати 53°00′25″N 13°07′19″E / 53.00694° СГШ; 13.12194° ИГД / 53.00694; 13.12194Координати: 53°00′25″N 13°07′19″E / 53.00694° СГШ; 13.12194° ИГД / 53.00694; 13.12194

Шенермарк (германски: Schönermark) — општина во округот Горен Хафел, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)