Гранзе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гранзе
Градска порта
Градска порта
Грб на Гранзе
Гранзе is located in Германија
Гранзе
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Хафел
Месна заед. Гранско Езеро и Општини
Месни единици 13
Градоначалник Вилфрид Ханке (СДП)
Основни податоци
Површина 121,15 км2
Надм. височина 55 м
Население 5.895 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OHV
Пошт. бр. 16775
Повик. бр. 03306
Портал www.gransee.de
Местоположба на Гранзе во рамките на округот Горен Хафел
Карта
Координати 53°00′25″N 13°09′31″E / 53.00694° СГШ; 13.15861° ИГД / 53.00694; 13.15861Координати: 53°00′25″N 13°09′31″E / 53.00694° СГШ; 13.15861° ИГД / 53.00694; 13.15861

Гранзе (германски: Gransee) — град во округот Горен Хафел, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа 20 километри јужно од Фирстенберг/Хафел и 55 километри северозападно од Берлин. Во центарот на градот се наоѓа важен споменик посветен на кралицата Луиза, кој бил изработен од германскиот архитект Карл Фридрих Шинкел во неоготски стил.

Во близина на источниот дел на градот се наоѓа спортски аеродром.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2019. (германски)