Горен Хафел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горен Хафел
округ
Знаме на Горен ХафелГрб на Горен Хафел
Карта
Земја Германија
ПокраинаБранденбург
СедиштеОраниенбург
Површина
 • Вкупна1,795,3 км2 (693,2 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно214.234
 • Густина120/км2 (310/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.OHV
Мреж. местоhttp://www.oberhavel.de

Горен Хафел (германски: Oberhavel) — округ во северниот дел на сојузната покраина Бранденбург, Германија. Соседни окрузи се (од север надесно) Мекленбуршка Езерска Област во Мекленбург-Западна Померанија, окрузите Укермарк, Барним, сојузната покраина Берлин и окрузите Хафеланд и Источен Пригниц-Рупин.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот се наоѓа долж горниот тек на реката Хафел од нејзиниот извор до предградијата на Берлин. Во северниот дел се наоѓаат многу езера, вклучувајќи го Големото Штехлинско Езеро, кое е позната поради романот од Теодор Фонтане, наречен „Штехлин“ (Der Stechlin).

Историја[уреди | уреди извор]

Округот бил создаден на 6 декември 1993 преку спојување на поранешните окрузи Гранзе и Ораниенбург.

Грб[уреди | уреди извор]

Грб Грбот прикажува орел како симбол на Бранденбург во горниот дел. Долу се двата летачки лебеда на зелена позадина претставувајќи ја природата со многу езера. Грбот бил неофицијално користен од претходниот округ Ораниенбург пред спојување, но никогаш не бил официјално донесен. Бил донесен од округот Горен Хафел на 18 мај 1994.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Градови Општински заедници Слободни општини
 1. Фирстенберг/Хафел
 2. Хенигсдорф
 3. Хоен Нојендорф
 4. Кремен
 5. Либенвалде
 6. Ораниенбург
 7. Фелтен
 8. Цеденик

1. Гранско Езеро и Општини

 1. Гранзе1, 2
 2. Гросволтерсдорф
 3. Шенермарк
 4. Зоненберг
 5. Штехлин

1седиште на општинската заедница;2град

 1. Биркенвердер
 2. Глинике/Нордбан
 3. Легебрух
 4. Левенбергер Ланд
 5. Миленбекер Ланд
 6. Оберкремер

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 52°53′N 13°15′E / 52.883° СГШ; 13.250° ИГД / 52.883; 13.250