Прејди на содржината

Големо Штехлинско Езеро

Координати: 53°9′5.59″N 13°1′34.22″E / 53.1515528° СГШ; 13.0261722° ИГД / 53.1515528; 13.0261722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Големо Штехлинско Езеро
ПодрачјеГорен Хафел, Бранденбург
Координати53°9′5.59″N 13°1′34.22″E / 53.1515528° СГШ; 13.0261722° ИГД / 53.1515528; 13.0261722
Главни истециКанал Полцов
Сливни земјиГерманија
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
4,52 км² км2
Најг. длабочина69,5 м м
Надм. височина60,0 м м

Големо Штехлинско Езеро или едноставно Езеро Штехлин (германски: Großer Stechlinsee) е езеро во округот Горен Хафел, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Дејствието на последниот роман на Теодор Фонтане, Штехлин, се одвива во близина на езерото.

Езерото има максимална длабочина од 69,5 метри, што го прави едно од најдлабоките езера во покраината Бранденбург. Исто така, тоа е едно од најчистите езера, со досег на погледот до 11 метри длабочина (просечно 6 метри). Водата во езерото е во можност да се пие. Во негова близина се наоѓа седиштето на Институтот Лајбниц за екологија и речно рибарство.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]