Теодор Фонтане

Од Википедија — слободната енциклопедија
Теодор Фонтане
Роден/а30 декември 1819(1819-12-30)
Нојрупин, Бранденбург, Прусија
Починат/а20 септември 1898(1898-09-20) (возр. 78)
Берлин, Германија
ЗанимањеПисател
НационалностГерманец
Период19 век
ЖанрРоман
Значајни делаЕфи Брист

Теодор Фонтане (германски: Theodor Fontane; 30 декември 181920 септември 1898) бил германски романописец и поет, сметан од многумина како најважен реалистичен писател во 19 век, кој пишувал на германски јазик.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Викиизвор
Викиизвор
Викиизворот на германски има изворна содржина поврзана со оваа статија:
  • Дела од Теодор Фонтане на Интернет Архив (англиски; германски)
  • Дела од Теодор Фонтане на проектот „Гутенберг“ (англиски и германски)
  • Wikisource Chisholm, Hugh, уред. (1911). „Фонтане, Теодор“ . Encyclopædia Britannica (11. изд.). Cambridge University Press.