Хафеланд

Координати: 52°38′N 12°38′E / 52.633° СГШ; 12.633° ИГД / 52.633; 12.633
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хафеланд
Landkreis Havelland

округ
Знаме на Хафеланд Landkreis HavellandГрб на Хафеланд Landkreis Havelland
Карта
Земја Германија
ПокраинаБранденбург
СедиштеРатенов
Површина
 • Вкупна1.717 км2 (663 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно164.693
 • Густина96/км2 (250/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.HVL
Мреж. местоhttp://www.havelland.de

Хафеланд (германски: Havelland) — географска област и округ во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се граничи со (од север надесно) окрузите Источен Пригниц-Рупин и Горен Хафел, сојузната покраина Берлин, округот Потсдам-Мителмарк, градот Бранденбург и сојузната покраина Саксонија-Анхалт (окрузите Јерихов и Штендал).

Историја[уреди | уреди извор]

Округот бил основан во 1993 со спојување на претходните окрузи Науен и Ратенов.

Географија[уреди | уреди извор]

Географски, името Хафеланд е име за областите долж реката Хафел и областа опкружена од латиничната буква „U“, опкружена од нејзиниот тек помеѓу градот Берлин и устието со реката Елба. Областа, исто така, ги вклучува градовите Бранденбург и Потсдам, кои не се дел од округот. Округот главно се протега на областите северно од реката Хафел.

Грб[уреди | уреди извор]

Грб Црвениот орел е хералдичко животно на Бранденбург. Главата на орелот е дел од грбот на Ратенов. Лебедот е често користен како симбол на областа Хафеланд.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Слободни градови Општинска заедница
 1. Фалкензе
 2. Кецин
 3. Науен
 4. Премниц
 5. Ратенов


Слободни општини

 1. Бризеланг
 2. Далгов-Дебериц
 3. Миловер Ланд
 4. Шенвалде-Глин
 5. Вустермарк

1. Фризак

 1. Фризак1, 2
 2. Миленберге
 3. Паулиненауе
 4. Песин
 5. Рецов
 6. Визенауе

2. Ненхаузен

 1. Коцен
 2. Меркиш Лух
 3. Ненхаузен1
 4. Штехов-Ферхезар

3. Ринов

 1. Голенберг
 2. Гросдершау
 3. Хафелауе
 4. Клесен-Герне
 5. Ринов1, 2
 6. Зеблик
1седиште на општинската заедница;2град

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

52°38′N 12°38′E / 52.633° СГШ; 12.633° ИГД / 52.633; 12.633