Прејди на содржината

Гранско Езеро и Општини

Координати: 53°00′28″N 13°09′25″E / 53.007764° СГШ; 13.156846° ИГД / 53.007764; 13.156846
Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед кон замок во Даненвалде

Гранско Езеро и Општини (германски: Gransee und Gemeinden) — општинска заедница во округот Горен Хафел, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште е во Гранзе.

Општинската заедница Гранско Езеро и Општини се состои од следниве општини:

  1. Гранзе
  2. Гросволтерсдорф
  3. Шенермарк
  4. Зоненберг
  5. Штехлин

53°00′28″N 13°09′25″E / 53.007764° СГШ; 13.156846° ИГД / 53.007764; 13.156846