Шлаубетал (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Шлаубетал (германски: Schlaubetal) — општинска заедница во округот Одра-Шпре, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште е во Милрозе.

Општинската заедница Шлаубетал се состои од следниве општини:

  1. Грунов-Дамендорф
  2. Миксдорф
  3. Милрозе
  4. Рагов-Мерц
  5. Шлаубетал
  6. Зидихум

Координати: 52°15′N 14°25′E / 52.250° СГШ; 14.417° ИГД / 52.250; 14.417