Шармицелзе

Координати: 52°16′59″N 14°04′00″E / 52.28306° СГШ; 14.06667° ИГД / 52.28306; 14.06667
Од Википедија — слободната енциклопедија

Шармицелзе (германски: Scharmützelsee) — општинска заедница во округот Одра-Шпре, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште е во Бад Заров.

Општинската заедница Шармицелзе се состои од следниве општини:

  1. Бад Заров
  2. Динсдорф-Радлов
  3. Лангевал
  4. Рајхенвалде
  5. Вендиш Риц

52°16′59″N 14°04′00″E / 52.28306° СГШ; 14.06667° ИГД / 52.28306; 14.06667