Прејди на содржината

Барним-Одербрух

Координати: 52°43′01″N 14°07′59″E / 52.717° СГШ; 14.133° ИГД / 52.717; 14.133
Од Википедија — слободната енциклопедија

Барним-Одербрух (германски: Barnim-Oderbruch) — општинска заедница во округот Меркиш-Одерланд, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште е во Врицен, иако самиот град не е дел од општинската заедница.

Општинската заедница Барним-Одербрух се состои од следниве општини:

  1. Блисдорф
  2. Нојлевин
  3. Нојтребин
  4. Одерауе
  5. Прецел
  6. Рајхенов-Меглин

52°43′01″N 14°07′59″E / 52.717° СГШ; 14.133° ИГД / 52.717; 14.133