Прејди на содржината

Шенкенлендхен

Координати: 52°07′01″N 13°43′59″E / 52.117° СГШ; 13.733° ИГД / 52.117; 13.733
Од Википедија — слободната енциклопедија

Шенкенлендхен (германски: Schenkenländchen) — општинска заедница во округот Даме-Шпревалд, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште е во градот Тојпиц.

Општинската заедница Шенкенлендхен се состои од следниве општини:

  1. Грос Керис
  2. Халбе
  3. Меркиш Буххолц
  4. Минхехофе
  5. Шверин
  6. Тојпиц

52°07′01″N 13°43′59″E / 52.117° СГШ; 13.733° ИГД / 52.117; 13.733