Шверин (Бранденбург)

Координати: 52°08′59″N 13°37′59″E / 52.14972° СГШ; 13.63306° ИГД / 52.14972; 13.63306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шверин
Административна зграда во Шверин
Административна зграда во Шверин
Административна зграда во Шверин
Шверин (Бранденбург) во рамките на Германија
Шверин (Бранденбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Даме-Шпревалд
Месна заед. Шенкенлендхен
Градоначалник Хајнц Годе (Bürgerinitiative Schwerin)
Основни податоци
Површина 6,69 км2
Надм. височина 38 м
Население 905 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 135 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LDS
Пошт. бр. 15755
Повик. бр. 033766
Портал www.amt-schenkenlaendchen.de
Местоположба на Шверин во рамките на округот Даме-Шпревалд
Карта
Карта
Координати 52°08′59″N 13°37′59″E / 52.14972° СГШ; 13.63306° ИГД / 52.14972; 13.63306

Шверин е општина во округот Даме-Шпревалд во сојузната покраина Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)