Прејди на содржината

Меркише Хајде

Координати: 52°02′20″N 14°02′17″E / 52.03889° СГШ; 14.03806° ИГД / 52.03889; 14.03806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Меркише Хајде
Црква во Меркише Хајде
Црква во Меркише Хајде
Црква во Меркише Хајде
Грб на Меркише Хајде
Меркише Хајде во рамките на Германија
Меркише Хајде
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Даме-Шпревалд
Месни единици 17
Градоначалник Дитер Фрајхоф (СДП)
Основни податоци
Површина 210,10 км2
Надм. височина 50 м
Население 3.904 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LDS
Пошт. бр. 15913
Повик. бр. 035471
Портал www.maerkische-heide.de
Местоположба на Меркише Хајде во рамките на округот Даме-Шпревалд
Карта
Карта
Координати 52°02′20″N 14°02′17″E / 52.03889° СГШ; 14.03806° ИГД / 52.03889; 14.03806

Меркише Хајде (германски: Märkische Heide) — општина во округот Даме-Шпревалд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)