Прејди на содржината

Краусник-Грос Васербург

Координати: 52°02′0″N 13°51′0″E / 52.03333° СГШ; 13.85000° ИГД / 52.03333; 13.85000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Краусник-Грос Васербург
Црква во Краусник
Црква во Краусник
Црква во Краусник
Краусник-Грос Васербург во рамките на Германија
Краусник-Грос Васербург
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Даме-Шпревалд
Месна заед. Долен Шпревалд
Градоначалник Герхард Бушик
Основни податоци
Површина 54,54 км2
Надм. височина 50 м
Население 594 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 11 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LDS
Пошт. бр. 15910
Повик. бр. 035472, 035473
Портал www.unterspreewald.de
Местоположба на Краусник-Грос Васербург во рамките на округот Даме-Шпревалд
Карта
Карта
Координати 52°02′0″N 13°51′0″E / 52.03333° СГШ; 13.85000° ИГД / 52.03333; 13.85000

Краусник-Грос Васербург (германски: Krausnick-Groß Wasserburg) — општина во округот Даме-Шпревалд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)