Прејди на содржината

Јамлиц

Координати: 52°00′0″N 14°22′0″E / 52.00000° СГШ; 14.36667° ИГД / 52.00000; 14.36667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јамлиц
Куќа на селската заедница
Куќа на селската заедница
Куќа на селската заедница
Јамлиц во рамките на Германија
Јамлиц
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Даме-Шпревалд
Месна заед. Либерозе/Горен Шпревалд
Месни единици 2
Градоначалник Вилфрид Геце (Feuerwehr Jamlitz)
Основни податоци
Површина 42,76 км2
Надм. височина 54 м
Население 512 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 12 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LDS
Пошт. бр. 15868
Повик. бр. 033671
Портал Општина Јамлиц
Местоположба на Јамлиц во рамките на округот Даме-Шпревалд
Карта
Карта
Координати 52°00′0″N 14°22′0″E / 52.00000° СГШ; 14.36667° ИГД / 52.00000; 14.36667

Јамлиц (германски: Jamlitz) — општина во округот Даме-Шпревалд, во Бранденбург, Германија.

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)