Шпревалдхајде

Координати: 51°57′0″N 14°07′59″E / 51.95000° СГШ; 14.13306° ИГД / 51.95000; 14.13306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шпревалдхајде
Шпревалдхајде во рамките на Германија
Шпревалдхајде
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Даме-Шпревалд
Месна заед. Либерозе/Горен Шпревалд
Градоначалник Манфред Мес
Основни податоци
Површина 35,99 км2
Надм. височина 54 м
Население 454 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 13 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LDS
Пошт. бр. 15913
Повик. бр. 035475
Местоположба на Шпревалдхајде во рамките на округот Даме-Шпревалд
Карта
Карта
Координати 51°57′0″N 14°07′59″E / 51.95000° СГШ; 14.13306° ИГД / 51.95000; 14.13306

Шпревалдхајде (германски: Spreewaldheide) — општина во округот Даме-Шпревалд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)