Берстеланд

Координати: 51°57′0″N 13°45′0″E / 51.95000° СГШ; 13.75000° ИГД / 51.95000; 13.75000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Берстеланд
Црква во Берстеланд
Црква во Берстеланд
Црква во Берстеланд
Берстеланд во рамките на Германија
Берстеланд
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Даме-Шпревалд
Месна заед. Долен Шпревалд
Градоначалник Манфред Митуш
Основни податоци
Површина 29,31 км2
Надм. височина 54 м
Население 889 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LDS
Пошт. бр. 15910
Повик. бр. 035474
Портал www.unterspreewald.de
Местоположба на Берстеланд во рамките на округот Даме-Шпревалд
Карта
Карта
Координати 51°57′0″N 13°45′0″E / 51.95000° СГШ; 13.75000° ИГД / 51.95000; 13.75000

Берстеланд (германски: Bersteland) — општина во округот Даме-Шпревалд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)