Казел-Голциг

Координати: 51°56′N 13°42′E / 51.933° СГШ; 13.700° ИГД / 51.933; 13.700
Од Википедија — слободната енциклопедија
Казел-Голциг
Училиште во Казел-Голциг
Училиште во Казел-Голциг
Училиште во Казел-Голциг
Казел-Голциг во рамките на Германија
Казел-Голциг
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Даме-Шпревалд
Месна заед. Долен Шпревалд
Месни единици 3
Градоначалник Фриц Ман (Freie WG)
Основни податоци
Површина 34,25 км2
Надм. височина 56 м
Население 671 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LDS
Пошт. бр. 15938
Повик. бр. 035452
Местоположба на Казел-Голциг во рамките на округот Даме-Шпревалд
Карта
Карта
Координати 51°56′N 13°42′E / 51.933° СГШ; 13.700° ИГД / 51.933; 13.700

Казел-Голциг (германски: Kasel-Golzig) — општина во округот Даме-Шпревалд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)