Шлепциг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шлепциг
Црквата во Шлепциг
Црквата во Шлепциг
Грб на Шлепциг
Шлепциг is located in Германија
Шлепциг
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Даме-Шпревалд
Месна заед. Долен Шпревалд
Градоначалник Хајке Ноа (независна)
Основни податоци
Површина 30,37 км2
Надм. височина 47 м
Население 589 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LDS
Пошт. бр. 15910
Повик. бр. 035472
Портал www.schlepzig.com
Местоположба на Шлепциг во рамките на округот Даме-Шпревалд
Карта
Координати 52°01′44″N 13°53′43″E / 52.02889° СГШ; 13.89528° ИГД / 52.02889; 13.89528Координати: 52°01′44″N 13°53′43″E / 52.02889° СГШ; 13.89528° ИГД / 52.02889; 13.89528

Шлепциг (германски: Schlepzig) — општина во округот Даме-Шпревалд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)