Штраупиц

Координати: 51°53′59″N 14°07′0″E / 51.89972° СГШ; 14.11667° ИГД / 51.89972; 14.11667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штраупиц
Црква во Штраупиц
Црква во Штраупиц
Црква во Штраупиц
Штраупиц во рамките на Германија
Штраупиц
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Даме-Шпревалд
Месна заед. Либерозе/Горен Шпревалд
Градоначалник Винфрид Рекит (независен)
Основни податоци
Површина 21,64 км2
Надм. височина 50 м
Население 950 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LDS
Пошт. бр. 15913
Повик. бр. 035475
Портал www.amt-lieberose-oberspreewald.de
Местоположба на Штраупиц во рамките на округот Даме-Шпревалд
Карта
Карта
Координати 51°53′59″N 14°07′0″E / 51.89972° СГШ; 14.11667° ИГД / 51.89972; 14.11667

Штраупиц (германски: Straupitz) — општина во округот Даме-Шпревалд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)