Хајдезе

Координати: 52°16′59″N 13°48′0″E / 52.28306° СГШ; 13.80000° ИГД / 52.28306; 13.80000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хајдезе
Дрвена куќа која претставува историски музеј на Хајдезе
Дрвена куќа која претставува историски музеј на Хајдезе
Дрвена куќа која претставува историски музеј на Хајдезе
Грб на Хајдезе
Хајдезе во рамките на Германија
Хајдезе
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Даме-Шпревалд
Градоначалник Зигберт Нимц (UWGH - Хајдезе)
Основни податоци
Површина 134,78 км2
Надм. височина 35 м
Население 7.163 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LDS
Пошт. бр. 15752, 15754
Повик. бр. 033763, 033767 ,033768
Портал www.gemeinde-heidesee.de
Местоположба на Хајдезе во рамките на округот Даме-Шпревалд
Карта
Карта
Координати 52°16′59″N 13°48′0″E / 52.28306° СГШ; 13.80000° ИГД / 52.28306; 13.80000

Хајдезе (германски: Heidesee) — општина во округот Даме-Шпревалд, во Бранденбург, Германија.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Хајдезе се состои од 11 села, кои биле споени во една општина во 2003. Овие села се:

 • Биндов
 • Блосин
 • Даненрајх
 • Долгенброт
 • Фридерсдорф
 • Гребендорф
 • Гусов
 • Колберг
 • Прирос
 • Штреганц
 • Волциг

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)