Дрансдорф

Координати: 51°55′N 13°35′E / 51.917° СГШ; 13.583° ИГД / 51.917; 13.583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дрансдорф
Црква во Дрансдорф
Црква во Дрансдорф
Црква во Дрансдорф
Дрансдорф во рамките на Германија
Дрансдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Даме-Шпревалд
Месна заед. Долен Шпревалд
Месни единици 4
Градоначалник Улрих Кресе (независен)
Основни податоци
Површина 26,92 км2
Надм. височина 66 м
Население 675 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LDS
Пошт. бр. 15938
Повик. бр. 035453
Портал Дрансдорф
Местоположба на Дрансдорф во рамките на округот Даме-Шпревалд
Карта
Карта
Координати 51°55′N 13°35′E / 51.917° СГШ; 13.583° ИГД / 51.917; 13.583

Дрансдорф (германски: Drahnsdorf) — општина во округот Даме-Шпревалд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)