Хајдеблик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хајдеблик
Административна зграда во Хајдеблик
Административна зграда во Хајдеблик
Административна зграда во Хајдеблик
Грб на Хајдеблик
Хајдеблик во рамките на Германија
Хајдеблик
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Даме-Шпревалд
Месни единици 12
Градоначалник Бодо Лот
Основни податоци
Површина 165,31 км2
Надм. височина 64 м
Население 3.543 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 21 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LDS
Пошт. бр. 15926
Повик. бр. 035454, 035455, 03544
Портал www.heideblick.de
Местоположба на Хајдеблик во рамките на округот Даме-Шпревалд
Карта
Карта
Координати 51°47′59″N 13°39′0″E / 51.79972° СГШ; 13.65000° ИГД / 51.79972; 13.65000Координати: 51°47′59″N 13°39′0″E / 51.79972° СГШ; 13.65000° ИГД / 51.79972; 13.65000

Хајдеблик (германски: Heideblick) — општина во округот Даме-Шпревалд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)