Грос Керис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грос Керис
Поглед кон улица во Грос Керис
Поглед кон улица во Грос Керис
Поглед кон улица во Грос Керис
Грос Керис во рамките на Германија
Грос Керис
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Даме-Шпревалд
Месна заед. Шенкенлендхен
Месни единици 2
Градоначалник Детлеф Роган (UBG)
Основни податоци
Површина 68,09 км2
Надм. височина 35 м
Население 2.371 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LDS
Пошт. бр. 15746
Повик. бр. 033766
Местоположба на Грос Керис во рамките на округот Даме-Шпревалд
Карта
Карта
Координати 52°10′0″N 13°40′0″E / 52.16667° СГШ; 13.66667° ИГД / 52.16667; 13.66667Координати: 52°10′0″N 13°40′0″E / 52.16667° СГШ; 13.66667° ИГД / 52.16667; 13.66667

Грос Керис (германски: Groß Köris) — општина во округот Даме-Шпревалд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)