Минхехофе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Минхехофе
Црква во Минхехофе
Црква во Минхехофе
Грб на Минхехофе
Минхехофе is located in Германија
Минхехофе
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Даме-Шпревалд
Месна заед. Шенкенлендхен
Месни единици 3
Градоначалник Адолф Дојчлендер
Основни податоци
Површина 61,87 км2
Надм. височина 45 м
Население 476 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 8 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LDS
Пошт. бр. 15748
Повик. бр. 033760
Портал www.amt-schenkenlaendchen.de
Местоположба на Минхехофе во рамките на округот Даме-Шпревалд
Карта
Координати 52°08′49″N 13°50′10″E / 52.14694° СГШ; 13.83611° ИГД / 52.14694; 13.83611Координати: 52°08′49″N 13°50′10″E / 52.14694° СГШ; 13.83611° ИГД / 52.14694; 13.83611

Минхехофе (германски: Münchehofe) — општина во округот Даме-Шпревалд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)