Шулцендорф

Координати: 52°22′0″N 13°34′59″E / 52.36667° СГШ; 13.58306° ИГД / 52.36667; 13.58306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шулцендорф
Училиште во Шулцендорф
Училиште во Шулцендорф
Училиште во Шулцендорф
Грб на Шулцендорф
Шулцендорф во рамките на Германија
Шулцендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Даме-Шпревалд
Месни единици 4
Градоначалник Маркус Мике (SPD/Die Grünen)
Основни податоци
Површина 9,08 км2
Надм. височина 37 м
Население 8.945 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 985 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LDS
Пошт. бр. 15732
Повик. бр. 033762
Портал www.schulzendorf.de
Местоположба на Шулцендорф во рамките на округот Даме-Шпревалд
Карта
Карта
Координати 52°22′0″N 13°34′59″E / 52.36667° СГШ; 13.58306° ИГД / 52.36667; 13.58306

Шулцендорф (германски: Schulzendorf) — општина во округот Даме-Шпревалд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)