Ној Цаухе

Координати: 51°55′59″N 14°05′59″E / 51.93306° СГШ; 14.09972° ИГД / 51.93306; 14.09972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ној Цаухе
Административна зграда во Ној Цаухе
Административна зграда во Ној Цаухе
Административна зграда во Ној Цаухе
Ној Цаухе во рамките на Германија
Ној Цаухе
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Даме-Шпревалд
Месна заед. Либерозе/Горен Шпревалд
Градоначалник Ерхард Поп
Основни податоци
Површина 38,69 км2
Надм. височина 55 м
Население 1.061 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LDS
Пошт. бр. 15913
Повик. бр. 035475
Местоположба на Ној Цаухе во рамките на округот Даме-Шпревалд
Карта
Карта
Координати 51°55′59″N 14°05′59″E / 51.93306° СГШ; 14.09972° ИГД / 51.93306; 14.09972

Ној Цаухе (германски: Neu Zauche) — општина во округот Даме-Шпревалд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)