Либерозе

Координати: 51°58′59″N 14°18′0″E / 51.98306° СГШ; 14.30000° ИГД / 51.98306; 14.30000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Либерозе
Авионски поглед кон Либерозе
Авионски поглед кон Либерозе
Авионски поглед кон Либерозе
Грб на Либерозе
Либерозе во рамките на Германија
Либерозе
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Даме-Шпревалд
Месна заед. Либерозе/Горен Шпревалд
Градски единици 5
Градоначалник Манфред Лишески
Основни податоци
Површина 72,51 км2
Надм. височина 50 м
Население 1.371 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LDS
Пошт. бр. 15868
Повик. бр. 033671
Портал www.amt-lieberose-oberspreewald.de
Местоположба на градот Либерозе во рамките на округот Даме-Шпревалд
Карта
Карта
Координати 51°58′59″N 14°18′0″E / 51.98306° СГШ; 14.30000° ИГД / 51.98306; 14.30000

Либерозе (германски: Lieberose) — град во округот Даме-Шпревалд, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа околу 25 километри северно од Котбус.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]