Шенвалд (Бранденбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шенвалд (Бранденбург)
Црква во Шенвалд
Црква во Шенвалд
Шенвалд (Бранденбург) is located in Германија
Шенвалд (Бранденбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Даме-Шпревалд
Месна заед. Долен Шпревалд
Месни единици 2
Градоначалник Роланд Гефрајтер
Основни податоци
Површина 44,85 км2
Надм. височина 53 м
Население 1.176 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LDS
Пошт. бр. 15910
Повик. бр. 035474
Портал www.unterspreewald.de
Местоположба на Шенвалд (Бранденбург) во рамките на округот Даме-Шпревалд
Карта
Координати 51°58′59″N 13°41′59″E / 51.98306° СГШ; 13.69972° ИГД / 51.98306; 13.69972Координати: 51°58′59″N 13°41′59″E / 51.98306° СГШ; 13.69972° ИГД / 51.98306; 13.69972

Шенвалд (германски: Schönwald, исто така понекогаш нарекуван и Шенвалде) — општина во округот Даме-Шпревалд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)